Stáří nemusí být depresivní. Poradíme, jak na něj

Stáří je přirozenou cestou, doprovázející každého z nás životem. Přináší s sebou zkušenosti, různá úskalí, ale také očekávání věcí, které se nám do života ještě připletou. V opačném případě ale stárnutí může působit depresivně. Obzvlášť pokud člověk není vyrovnaný s jeho příchodem. Proto jsme si pro vás přichystali krátký, ale účinný návod, jak se s ním dříve, nebo později vypořádat.

Prvním krokem v tomto procesu je sebepřijetí. To je mnohdy velmi složité, ale pomáhá uvědomit si, kolik už jsme toho za dosavadní dobu dokázali. Musíme si pamatovat, že součet našich úspěchů a emocí je více než jen naše fyzická schránka. Naše hodnota přesahuje náš věk či vzhled.

Při stárnutí nejvíce pociťujeme změny na našem těle. Je křehčí, nefunguje, jako fungovalo dřív. K tomu nám pomůže cvičení flexibility a síly, celkové vitality těla. Obecně se doporučují procházky, plavání, anebo také yoga. Pro posílení mozku a srdce můžete také vyzkoušet náš produkt FitLine Heart Duo, obsahující přírodní ingredience Omega 3 a microSolve Q 10. Ve stáří jsme také více náchylní na různé nemoci, k posílení imunity slouží FitLine Antioxy, který se stará o zdravý chod našeho imunitního systému.

Cvičit nepotřebujeme pouze náš chrám, ale i jeho vnitřek. Je proto stěžejní si najít nějaké koníčky, které zaměstnají naši psychiku. Můžou to být menší úkony, jako třeba skládání puzzlí, nebo čtení. Můžeme se ale naučit úplně nové dovednosti. Je třeba si uvědomit, že v žádném věku učení nekončí, a že i pro nás neskončila veškerá zábava.

Je také čas na to prioritizovat sebe a své blízké. Dopřejme si dlouhý zdravý spánek, čas na kávu s přáteli, kontaktujme svou rodinu a věnujme jim čas. Nyní je doba na utužování vztahů s ostatními, a také sami se sebou. Času je dost, proto ho dávejme do pro nás smysluplných věcí.

Stárnutí nám dává spoustu životních zkušeností a moudrosti. Není proto od věci využít příležitosti podělit se o své znalosti a poznatky s ostatními, ať už prostřednictvím mentoringu, dobrovolnictví nebo zapojením se do mezigeneračních aktivit. Přijetí moudrosti věku nám umožní zanechat pozitivní dopad a přispět ke své komunitě a budoucím generacím.

Když si tedy přiznáme změny, které přicházejí s procesem našeho stárnoucího procesem, může nám to i leccos přinést. Nemusí to být hrozivé období, plné fyzické bolesti a opuštění. Naopak nás čeká doba rozkvětu a osobního růstu v mnoha dalších životních odvětvích.